2018 Washington Youth Soccer Founders Cup
Team Schedules - Boys U11 Div A
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2018founderscup1.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=652178FA-860F-4BA5-9B93-7317D80D2EA6&tournamentguid=C9DD83A1-CD47-4D91-86E2-2FC906F93E51&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 0 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : NSC Fuerza B07 Green3339 3  12  13 
 A3 : Seattle United South B07 Blue1034 1  1  6 
 A2 : Kent United S - B07 White1304 1  0  5 
 A4 : Seattle United NE B07 Blue0000 0  -13  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Bainbridge Island FC B07 Blue3339 3  11  14 
 B2 : FME Xtreme B07 - Patten1304 1  -1  4 
 B3 : Seattle United West B07 White1034 1  -4  4 
 B4 : BUFC U11/B07 Hargreaves0000 0  -6  4 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C1 : Seattle United West B07 Blue3339 3  16  19 
 C2 : KU B07 Green3306 2  11  17 
 C4 : HSA Select B07 - Hardee0033 1  -1  10 
 C3 : CFS B07 - Silver - Cruz0000 0  -26  6 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : CFS B07 - Gold - Newell3339 3  18  19 
 D2 : Seattle United SH B07 Blue3306 2  8  13 
 D4 : Lake Hills B070033 1  1  9 
 D3 : Newport FC B070000 0  -27  0 

Bracket - Saturday, January 06, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 252395  Surprise Lake Middle School  09:00 AM  1 B2 vs B3FME Xtreme B07 - Patten 1 vs.Seattle United West B07 White1
 252400  Walt Hundley  11:00 AM  1 C4 vs C1HSA Select B07 - Hardee 0 vs.Seattle United West B07 Blue3
 252388  TBD   --    --  A4 vs A1Seattle United NE B07 Blue 0 vs.NSC Fuerza B07 Green7
 252394  Chinook Middle School  12:45 PM  East B4 vs B1BUFC U11/B07 Hargreaves 2 vs.Bainbridge Island FC B07 Blue5
 252407  Shoreline Center  01:00 PM  A D2 vs D3Seattle United SH B07 Blue 13 vs.Newport FC B070
 252389  Wilson Field  02:15 PM  3 A2 vs A3Kent United S - B07 White 2 vs.Seattle United South B07 Blue2
 252401  Wilson Field  04:00 PM  3 C2 vs C3KU B07 Green 17 vs.CFS B07 - Silver - Cruz2

Bracket - Sunday, January 07, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 252406  Phantom Lake Elementary  10:30 AM  1 D4 vs D1Lake Hills B07 1 vs.CFS B07 - Gold - Newell5

Bracket - Saturday, January 20, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 252397  Surprise Lake Middle School  11:00 AM  1 B2 vs B4FME Xtreme B07 - Patten 2 vs.BUFC U11/B07 Hargreaves1
 252396  Battle Point Park  12:00 PM  1 B1 vs B3Bainbridge Island FC B07 Blue 6 vs.Seattle United West B07 White0
 252409  Shoreline Center  12:00 PM  A D2 vs D4Seattle United SH B07 Blue 3 vs.Lake Hills B071
 252402  Whitman MS  12:30 PM  1 C1 vs C3Seattle United West B07 Blue 10 vs.CFS B07 - Silver - Cruz0
 252403  Petrovitsky Park  02:15 PM  1 C2 vs C4KU B07 Green 4 vs.HSA Select B07 - Hardee0
 252390  Woodinville Sports Field  03:30 PM  5 A1 vs A3NSC Fuerza B07 Green 3 vs.Seattle United South B07 Blue0
 252391  Petrovitsky Park  04:00 PM  1 A2 vs A4Kent United S - B07 White 2 vs.Seattle United NE B07 Blue0
 252408  Marymoor Park  04:30 PM  5 D1 vs D3CFS B07 - Gold - Newell 12 vs.Newport FC B070

Bracket - Sunday, January 21, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 252392  Battle Point Park  10:30 AM  1 B1 vs B2Bainbridge Island FC B07 Blue 3 vs.FME Xtreme B07 - Patten1
 252405  Somerset elementary  10:30 AM  1 D3 vs D4Newport FC B07 0 vs.Lake Hills B077
 252393  TBD   --    --  B3 vs B4Seattle United West B07 White 3 vs.BUFC U11/B07 Hargreaves1
 252399  TBD   --    --  C3 vs C4CFS B07 - Silver - Cruz 4 vs.HSA Select B07 - Hardee10
 252386  Woodinville Sports Field  12:30 PM  5 A1 vs A2NSC Fuerza B07 Green 3 vs.Kent United S - B07 White1
 252398  Whitman MS  01:30 PM  1 C1 vs C2Seattle United West B07 Blue 6 vs.KU B07 Green3
 252387  Van Asselt Elementary  03:15 PM  1 A3 vs A4Seattle United South B07 Blue 4 vs.Seattle United NE B07 Blue0
 252404  Marymoor Park  04:30 PM  2 D1 vs D2CFS B07 - Gold - Newell 4 vs.Seattle United SH B07 Blue0

Quarter Final - Saturday, January 27, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 206982  Jefferson Playfield  10:30 AM  S Seattle United West B07 Blue 0 vs.Seattle United SH B07 Blue2
 206979  Woodinville Sports Field  11:00 AM  5 NSC Fuerza B07 Green 5
- 1PK  
vs.FME Xtreme B07 - Patten0
 206981  Battle Point Park  12:00 PM  1 Bainbridge Island FC B07 Blue 4 vs.Seattle United South B07 Blue0
 206980  Marymoor Park  05:00 PM  2 CFS B07 - Gold - Newell 5 vs.KU B07 Green1

Semi-Final - Saturday, February 03, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 206778  Starfire Sports Complex  10:15 AM  9 NSC Fuerza B07 Green 3 vs.CFS B07 - Gold - Newell0
 206779  Starfire Sports Complex  10:15 AM  10 Bainbridge Island FC B07 Blue 2 vs.Seattle United SH B07 Blue1

Final - Sunday, February 04, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 206855  Starfire Sports Complex  09:00 AM  9 NSC Fuerza B07 Green 0
- 2PK  
vs.Bainbridge Island FC B07 Blue0
- 3PK






Affinity Sports Copyright 2018, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.