2018 Washington Youth Soccer Founders Cup
Team Schedules - Boys U17 Div A
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2018founderscup1.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=5307B78E-B0B5-48A3-BD97-F3E84DEDB061&tournamentguid=C9DD83A1-CD47-4D91-86E2-2FC906F93E51&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Storm King So - BU173339 3  22  22 
 A2 : FWFC B01 Select SM3104 2  -1  4 
 A3 : Seattle United SH B01 Blue0033 1  -8  4 
 A4 : CFS B01 - Silver - Perry0000 0  -13  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Seattle United South B01 Blue3339 3  11  12 
 B4 : WA Timbers 01B Green 20336 2  -1  4 
 B2 : CFS B01 - Gold - Taylor3003 1  -2  7 
 B3 : FME Xtreme B01 - Hemphill0000 0  -8  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C1 : NSC Wave B01 White3306 2  3  9 
 C3 : FWFC B01 Select0033 1  -1  6 
 C2 : Bainbridge Island FC B01 Blue3003 1  -1  5 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : Seattle United West B01 Blue3339 3  6  8 
 D2 : STU Evolution B01 Garcia0336 2  4  7 
 D3 : Newport FC B01 Barca0000 0  -11  4 

Bracket - Saturday, January 06, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 257354  Saghalie Middle School  09:00 AM  1 A2 vs A3FWFC B01 Select SM 4 vs.Seattle United SH B01 Blue1
 257368  Shorewood  09:00 AM  1 D1 vs C3Seattle United West B01 Blue 2 vs.FWFC B01 Select1
 257366  North Creek 4  11:00 AM  4 C1 vs D2NSC Wave B01 White 2 vs.STU Evolution B01 Garcia1
 257353  TBD   --    --  A4 vs A1CFS B01 - Silver - Perry 1 vs.Storm King So - BU1712
 257360  TBD   --    --  B2 vs B3CFS B01 - Gold - Taylor 4 vs.FME Xtreme B01 - Hemphill0
 257359  Harmony Sports Complex  01:00 PM  7 B4 vs B1WA Timbers 01B Green 2 0 vs.Seattle United South B01 Blue3

Bracket - Sunday, January 07, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 257367  Battle Point Park  11:00 AM  1 C2 vs D3Bainbridge Island FC B01 Blue 4 vs.Newport FC B01 Barca2

Bracket - Saturday, January 13, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 257364  First Creek Middle School  11:00 AM  1 D2 vs C2STU Evolution B01 Garcia 2 vs.Bainbridge Island FC B01 Blue0

Bracket - Saturday, January 20, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 257356  Sacajawea Middle School  09:00 AM  1 A2 vs A4FWFC B01 Select SM 0F vs.CFS B01 - Silver - Perry
Forfeited Game
0
 257371  First Creek Middle School  10:00 AM  1 D2 vs C3STU Evolution B01 Garcia 4 vs.FWFC B01 Select1
 257361  TBD   --    --  B1 vs B3Seattle United South B01 Blue 3 vs.FME Xtreme B01 - Hemphill0
 257355  Peninsula College  01:00 PM  1 A1 vs A3Storm King So - BU17 8 vs.Seattle United SH B01 Blue0
 257369  Newport Hills Park  01:00 PM  1 D3 vs C1Newport FC B01 Barca 1 vs.NSC Wave B01 White7
 257362  Marymoor Park  02:30 PM  2 B2 vs B4CFS B01 - Gold - Taylor 2 vs.WA Timbers 01B Green 23
 257370  Interbay Stadium  03:15 PM  Stdm D1 vs C2Seattle United West B01 Blue 2 vs.Bainbridge Island FC B01 Blue1

Bracket - Sunday, January 21, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 257357  TBD   --    --  B1 vs B2Seattle United South B01 Blue 6 vs.CFS B01 - Gold - Taylor1
 257352  Shorewood  11:00 AM  1 A3 vs A4Seattle United SH B01 Blue 3F vs.CFS B01 - Silver - Perry
Forfeited Game
0
 257365  Sacajawea Middle School  12:00 PM  1 C3 vs D3FWFC B01 Select 4 vs.Newport FC B01 Barca1
 257363  Woodinville Sports Field  01:00 PM  1 C1 vs D1NSC Wave B01 White 0 vs.Seattle United West B01 Blue4
 257351  Peninsula College  02:15 PM  1 A1 vs A2Storm King So - BU17 4 vs.FWFC B01 Select SM0
 257358  Surprise Lake Middle School  04:00 PM  1 B3 vs B4FME Xtreme B01 - Hemphill 0 vs.WA Timbers 01B Green 21

Quarter Final - Sunday, January 28, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 207056  TBD   --    --  Seattle United West B01 Blue 3 vs.WA Timbers 01B Green 21
 207055  Peninsula College  01:00 PM  1 Storm King So - BU17 6 vs.FWFC B01 Select0
 207057  Genesee Park and Playfield  01:00 PM  Low Seattle United South B01 Blue 5 vs.STU Evolution B01 Garcia0
 207058  North Creek 1  01:00 PM  1 NSC Wave B01 White 2 vs.FWFC B01 Select SM3

Semi-Final - Saturday, February 03, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 206596  Starfire Sports Complex  11:00 AM  1 Storm King So - BU17 2 vs.FWFC B01 Select SM0
 206597  Starfire Sports Complex  11:00 AM  2 Seattle United West B01 Blue 0 vs.Seattle United South B01 Blue3

Final - Sunday, February 04, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 206945  Starfire Sports Complex  09:30 AM  4 Storm King So - BU17 0 vs.Seattle United South B01 Blue1






Affinity Sports Copyright 2018, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.